2013/838
Kaj Winding (f. 1904)
Fladlåget kiste af teak med flettede spanskrørssjener på sider. Model PH 52/2. Udført hos Poul Hundevad. H. 48. L. 122. B. 48.
Litteratur: Mobilia 1961.
Domus Danica katalog 1968, s. G 320.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Flet i ok stand
Moderne kunst og design, 24. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
21 bud