Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Et par lænestole med ben af mahogni. Sæde, sider samt dybthæftet ryg betrukket med blåt/grønt ternet uld. Formgivet 1952. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. (2)
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 26. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet d. 26. september - 12. oktober i 1952.
Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 214–15.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 11 1952, s. 167.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre kantafslag på ben.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
35 bud