Foto endnu ikke klar
893/​107

Alfred Joseph Woolmer (f. Exeter 1805, d. London 1892)

De kongelige fanger på Carisbrooke 1650. Usigneret. Betegnet på bagsiden A. J. Wolmar R. A. 1852. Olie på lærred. 82×102.

Elizabeth Stuart (1635–1650) var Charles I af England og Henrietta Maria af Frankrigs anden datter. Efter udbruddet af den engelske borgerkrig i 1642 blev Elizabeth og hendes bror hertugen af ​​Gloucester sat under parlamentets opsyn. I 1650 rejste Elizabeths bror, den nu titulære Charles II, til Skotland for at blive kronet til konge der. Parlamentet flyttede Elizabeth til Isle of Wight. Under flytningen fik Elizabeth en forkølelse, der hurtigt udviklede sig til lungebetændelse. Hun døde den 8. september 1650 på Carisbrooke Castle

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 383, 1978 nr. 185.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 25. februar 2020

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK