2139/890
Anders Pehrson (f. 1912, d. 1982)
“Knubblingen”. Bordlampe med stel af brunlakeret metal og skærm af hvid akryl. Udført og mærket hos Ateljé Lyktan, Sverige. H. 55.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Manglende gitter. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag