877/​309

John Safley (d. 1803, Clockmaker in Edingburgh 1765)

George III lygteur med spilleværk i kasse af sortmalet træ, skive af forgyldt messing med gennembrudt hjørneornamentik, forsølvet timekrans, plakette og minutskive samt Strike-Silent, værk med heltimeskag, kalender og repetion, spilleværk med seks klokker og en slagklokke. Sign. 'John Safley, Nicolson st., Edinghurgh'. Skotland, 18. årh.s slutning. H. 46. B. 27. D. 18.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK