Christian Blache (f. Aarhus 1838, d. København 1920)
Marine med skib ved kyst, i forgrunden badehus. Sign. Chr. Blache 78. Olie på lærred. 23 × 42.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 552, 1991 nr. 53. Bruun Rasmussen auktion 1832, 2018 nr. 152.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
13 bud