899/​14

“Den flittige Pige spinder”. Ca. 1807. Sign. E. Olie på lærred. 42×29,5.

Emil Hannovers fortegnelse over C.W.Eckersbergs malerier nr. 34.

Proveniens: Kammerjunker C. Bornemann.

Emil Hannover skriver under fortegnelsens nr. 35: “Den dovne Pige sminker sig til Maskebal” følgende: “Dette og foregaaende Billede, der har nøjagtig samme Størrelse og stort Slægtskab i Farvetonen, hører aabenbart sammen enten som Modstykker eller som Stykker af en Suite i Lighed med den, der er opført under Nr. 42–45 (”En falden Piges Historie").

Malerierne af den flittige og den dovne pige hører til blandt Eckersbergs moraliserende motiver fra de tidlige år ligesom den kendte serie “En falden piges historie”. Den flittige pige sidder næsten “dukseagtig” i sit nydelige værelse og spinder, mens den dovne pige sidder og gør sig til før byturen i sit uordnede usle værelse med afskallet puds. Hun lever i nuet og tænker ikke på fremtiden i modsætning til den arbejdsomme pige. I 1815 anvendte kobberstikkeren G.L. Lahde malerierne som forlæg til til et raderet dobbeltbillede med titlen “Fortid-Nutid”, hvor den dovne pige repræsenterer nutiden.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

110.000 DKK