Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
”Kompositionsudkast”, 1952. Sign. på bagsiden Asger Jorn, Kompositionsudkast. Olie på masonit. 25×36.
Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, København, 1968, nr. 754. Proveniens: Privateje, Odense. Erhvervet gennem kunstforening i begyndelsen af 1950'erne.
Malerier & skulpturer, 5. december 2017