Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
Uden titel, 2005. Sign. på bagsiden PK 2006. Mixed media på tavle. 122×122.
Maleriet vil blive inkluderet i et kommende, tredje bind af Ane Hejlskov Larsens ræsonnerede katalog over Per Kirkebys malerier, dækkende perioden 1990–2018, som udkommer i vinteren 2021. Værket er ifølge Galerie Michael Werner udført i 2005, men dateret af kunstneren i 2006.
Proveniens: Galleri Bo Bjerggaard, København (label på bagsiden med nr. PKI-05–016). Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 16. juni 2020