Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Rune” service af stentøj, dekoreret med grøn glasur. Udført hos Nissen. (59)
Bestående af, 11 par kopper. 12 sidetallerkener. 14 frokost tallerkener. 12 dybe tallerkener. 1 Flad fad. 1 Dyb fad 1. Lågskål. 1 sukkerskål m. Låg. 2 sovsekander. 1 Kande 1. Flødekande samt 2 små skåle i Variabele størrelser.
Almindelig brugspatina, herunder , krakeleringer, ridser og mærker. Låg til sukkerskål limet.
Kunst, antikviteter & design, 17. september 2020