922/​756

Dansk møbeldesign

Sæt på seks runde stole af bejdset bøg. Sæde og ryg betrukket med patineret sømbeslået nigerskind. Udført ca. 1950'erne for Polexim med mærkat herfra. (6)

Restaureret stand. Alders- og brugspatina, herunder ridser, mærker og hak. Nogle fyldninger og enkelte løse samlinger. En stol med revne på sprosse i ryg over sædet. Bund af et sæde med finérrevner. Ompolstret med nypatineret nigerskind.

Naturens kraft – Georg Jensen og Axel Salto, design, 19. september 2024

Vur­dering

35.000–40.000 DKK

Hammerslag