12148/205
Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Cirkulær skål af fajance med mønstre i relief. Dekoreret med brun glasur. Stemplet monogram, sign. 693. Udført og stemplet hos Aluminia. H. 7. Diam. ca. 29.
Almindelig brugsslitage.
Kunst, antikviteter & design, 2. december 2021
Vurdering
Hammerslag