2439/​501

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Cylindrisk vase af blåt chamotte stentøj indlagt med stiliseret bladdekor i lysere stentøjsmasse. Dekoreret med transparent blå glasur. Sign. Salto, 1(0/9?)43, 9113. Kgl. P. H. 8,5. Diam. 8–8,5.

Proveniens: Vasen har tilhørt museumsdirektør og kunsthistoriker Sigurd Schultz (f. 1894, d. 1980).

Enkelte overfladeridser og mærker. Indvendigt med enkelte kalkrander. Fodrand med et par afslag - se venligst detaljefotos.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.600 DKK

277067 (Autobud) 4.600 DKK
904887 4.400 DKK
277067 (Autobud) 4.200 DKK
904887 4.000 DKK
277067 (Autobud) 3.800 DKK
904887 3.600 DKK
277067 3.400 DKK
904887 3.200 DKK
849670 3.000 DKK