Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Cylindrisk vase af blåt chamotte stentøj indlagt med stiliseret bladdekor i lysere stentøjsmasse. Dekoreret med transparent blå glasur. Sign. Salto, 1(0/9?)43, 9113. Kgl. P. H. 8,5. Diam. 8–8,5.
Proveniens: Vasen har tilhørt museumsdirektør og kunsthistoriker Sigurd Schultz (f. 1894, d. 1980).
Enkelte overfladeridser og mærker. Indvendigt med enkelte kalkrander. Fodrand med et par afslag - se venligst detaljefotos.
277067 (Autobud) | ||
904887 | ||
277067 (Autobud) | ||
904887 | ||
277067 (Autobud) | ||
904887 | ||
277067 | ||
904887 | ||
849670 |