Jens Adolf Jerichau (f. Roskilde 1890, d. Paris 1916)
Figurkomposition, 1914–15 (ufuldendt). Usign. Kul på lærred. 144×168.
Litteratur: Troels Andersen: “Jens Adolf Jerichau (1890–1916)”, København, 1983, nr. 105. Proveniens: Kunstnerens familie. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 4. marts 2020