Heinrich Krock (f. Flensborg 1671, d. København 1738)
Forarbejde med hovedmotivet Flora til loftsmaleri i lakajgemakket på Frederiksberg Slot. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 49 × 35.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 467, 1984 nr. 940, samt auktion 1949, 2019 nr. 451.
Krakeleringer og overfladeridser. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020