1704/22
Dansk Louis XVI chatol af egetræ. 18. årh.s slutning. H. 218. B. 118. D. 56.
Diverse løsdele medfølger. Disse mangler tilsyneladende ikke på møblet. Revner i front og sider. Småreparationer. Skriveklap slutter ikke helt til. Låsene i de nederste to skuffer virker kun delvist. Nøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 23. januar 2017
Vurdering
Hammerslag