1950/144
To japanske figurer af patineret bronze, den ene cirkulært støbt med to vandbøfler, under bunden trigrammer, den anden i form af to løver. Begge mærkede. 19.-20. årh. Diam. 5 og H. 4. L. 10. (2) (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder mindre ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag