Louis Moe (f. Arendal 1857, d. København 1945)
“Quousque Tandem”. Lærer og elev. 1888. Usigneret. Olie på lærred. 61,5×92.
NB. 17/9/21 - Tilføjelse til beskrivelsen gældende datering af værket refererer til oplysninger fra kunstnerens fortegnelse over egne værker, kopi af hvilken i rekvirents besiddelse.
En reparation. Retoucheringer. Nålehuller og minimale afskalninger langs kanter. Minimale krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021