Thorald Brendstrup (f. Sengeløse 1812, d. København 1883)
Italiensk landskab med en munk siddende ved ruinerne af et antikt tempel, i baggrunden en bugt og bjerge. Sign. Th. B. Olie på lærred. 58×74.
Lærredet er dubleret. Talrige krakeleringer. Behov for let overfladerensning. Retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 15. august 2016