1633/​9

Thorald Brendstrup (f. Sengeløse 1812, d. København 1883)

Italiensk landskab med en munk siddende ved ruinerne af et antikt tempel, i baggrunden en bugt og bjerge. Sign. Th. B. Olie på lærred. 58×74.

Lærredet er dubleret. Talrige krakeleringer. Behov for let overfladerensning. Retoucheringer.

Ældre malerier og møbler, 15. august 2016

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag