Rita Kernn-Larsen (f. Hillerød 1904, d. København 1998)
Halskæde sammensat af halvkugleformede led af lertøj, dekoreret med grøn glasur. Usign. L. 55.
Proveniens: Hidrører fra boet efter kunstnerens niece, Birgit Skov. Sidenhen erhvervet af nuværende ejer på auktion. Halskæden blev båret af kunstneren selv.
Original stand. Glasuren er skallet af på enkelte af leddene.
850097 |