1950/827
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Sæt på otte stole med ben af forkromet stål. Sæde og ryg betrukket med lyserød uld. Model 3107. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (8)
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Betræk med pletter, smuds og trykmærker. Stole med beslag under sæde til rækkeopsætning.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag
17 bud