H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Forårsdag i skoven med mor og børn, der plukker anemoner. Antagelig fra Hunderupskoven på Fyn. Sign. H. A. Brendekilde 94. Olie på lærred. 104×127.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 1. december 2020