896/​300

Frederik II's bibel

Biblia, Det er den gantske Hellige Scrifft Paa Danske igien offuerseet oc Prentet effter Salige oc høylofflige ihukommelse Kong Friderichs den II. Befalning. Kbh: Matz Vingaard 1588–89. Folio. [22] + 353 [i.e. 354] + 226 + 159 bl. Træskåret titelblad, med Frederik IIs (og Chr IVs portræt) opklæbet på bagsiden. Blad 2 med rigsvåbnet samt 2 træskårne deltitelblade. Med brugspor. Første og sidste blade med flossede kanter, reparationer og forstærkninger, mindre marginalt teksttab på et par af de første blade. Indb. i hellæder over træ, hjørner og spænder, ca. 1650.

Originaludgaven af den anden dansk-norske folio-bibel, men den første som er trykt af en dansker, og er iøvrigt Mads Vingaards største trykkerarbejde. Biblen er samtidig det største bogarbejde udført i Danmark i Det 16. Århundrede. (Thesaurus I).

Litteratur: Lauritz Nielsen 405; Thesaurus I; 129, Birkelund, 34; Peter E. Raes: På sporet af gamle bibler; Fund og Forskning i Det kongelig Biblioteks Samlinger, XIII 1966, p. 51–70.

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk

Bøger og manuskripter, 16. september 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

19.000 DKK