12044/​182

Dansk møbelsnedker

Reolvæg af massiv fyr, bestående af tre skabe med sokler og tre bogkasser. Skabe indvendig med flytbare hylder og skuffer. Udført 1940–50'erne.

Underskabe. H. 92. B. 122. D. 45. Reolkasser. H. 65. B. 122. D. 24.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lak med slitage.

Kunst, antikviteter & design, 29. oktober 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag