Olga Alexandrova (f. 1882, d. 1960)
“Blinkestation”. Sign. Olga 1935. Akvarel på papir. Lysmål 19×14.
Proveniens: Kunsthandler Richard W. Petersen, Gammelstrand, København. På bagsiden tolddeklaration til kunsthandleren sendt fra Olga Kulikovsky, Cooksville, Ontario. Storfyrstinden var gift Kulikovsky i hendes andet ægteskab.
Papiret er let gulnet. Undersøgt i rammen.
Russisk tema, 7. december 2020