2003/​888

Aksel Bender Madsen (f. 1916, d. 2000)

Ejner Larsen (f. 1917, d. 1987)

Taburet af teak, sæde betrukket med sort skind. Model WB 1351. Formgivet 1950. Udført og mærket hos snedkemester Willy Beck.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1950. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 133–169.

Alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og krakeleringer.

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK