2433/​513

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Fritstående tre-pers. sofa med ben af mahogni. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med lyst patineret naturskind. Model 2209. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik, med etiket herfra. L. 185.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og slitage.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

21 bud

306329 (Autobud) 11.000 DKK
961446 10.500 DKK
306329 10.000 DKK
1155430 (Autobud) 9.500 DKK
306329 9.500 DKK
1155430 (Autobud) 9.000 DKK
961446 8.500 DKK
1155430 8.000 DKK
846158 7.500 DKK
819639 (Autobud) 7.000 DKK
846158 7.000 DKK
819639 6.500 DKK
961446 6.000 DKK
819639 5.500 DKK
970848 (Autobud) 5.000 DKK
819639 5.000 DKK
970848 4.800 DKK
961446 4.600 DKK
846158 4.400 DKK
961446 4.200 DKK
864665 4.000 DKK