849/​18

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Købt af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i juni 2014.

Portræt af Edmund Bourke (1761–1821), greve og diplomat i mørkegrøn frakke, gul- og grønstribet vest, hvidt halsbind og hvidt plisseret kalvekrøs. Sign. Juel pinx 1785. Olie på lærred. Oval. 69×55. Samtidig ramme.

Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier 329, nærværende maleri er en egenhændig gentagelse af 329 med samme mål og samme farver.

Proveniens: Købt i London, Christie's marts 1967 nr. 143.

Edmund Bourke blev født på St. Croix af irske forældre. Gesandt i Warszava 1790, senere i Napoli, i Stockholm og Madrid. Opholdt sig i indimellem i København. Fredsforhandler mellem bl.a. Sverige og England senere også Rusland og England og Spanien. Gesandt i London 1814 og forflyttedes 1820 til Paris. En fornem diplomatisk karriere.

Bourke havde gode forbindelser til Danmark, bl.a. var han nært tilknyttet familien Schimmelmann og arkæolog og numismatiker Georg Zoega. Udover at Jens Juel malede to portrætter af ham, har Thorvaldsen gjort en buste af ham.

Malerier og skulpturer, 10. juni 2014

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

88.000 DKK