Foto endnu ikke klar
891/​1444

Johannes S. Kjarval (f. Efri-Ey 1885, d. Reuykjavik 1972)

“Fjölnismenn”, Island. Sign. J.S. Kjarval. Olie på lærred. 85×105.

Proveniens: Fabrikanten, kunstsamleren og mæcenen Ragnar í Smára (Ragnar Jónsson, 1904–1984), Island. Proveniens: Privatsamling, Island.

Titlen og nedenstående er beskrivelse er baseret på nuværende ejers viden om værket:

“Figurgruppen 'Fjölnismenn' består af de fire mænd: Brynjólfur Pétursson (advokat), Jónas Hallgrímsson (digter og naturforsker), Konráð Gíslason (lingvist) og Tómas Sæmundsson (teolog og præst). De studerede på Københavns Universitet sammen fra omkring 1830 og udgav artiklen 'Fjölnir' (deraf navnet 'Fjölnismenn') til fremme for islandsk kunst og kultur såvel som kampen for islandsk uafhængighed. Det er kun en teori, at billedet forestilleter af 'Fjölnismenn', men Jónas Hallgrímsson og bjergtoppen (i nærheden af hans fødested) genkendes øjeblikkeligt”.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

150.000 DKK

Hammerslag

140.000 DKK