Hans Olsen (f. Danmark 1919, d. sst. 1992, Møbeldesigner)
Chris Sørensen (, Møbeldesigner )
Armstol med stel af eg, armlæn af teak. Sæde og ryg betrukket med ruskind. Formgivet 1953. Udført hos snedkermester Verner Birksholm.
Stolen blev opræsenteret på Københavns Snedkerlaugs 27. udstilling på Kunstindustrimuseet d. 25. september - 11. oktober 1953.
Litteratur: Grete Jalk[red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bind 3, side 240–241.
Litteratur: “Møbler” nr. 10–1953, side 24.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. november 2020