1747/1643
Tre tallerkener af porcelæn med Gotzkowsky relief, dekorerede i farver og guld med blomster. Meissen. 18. årh. Diam. 24,5. (3)
Proveniens: Hannover 2. bd. s. 76 fig. 129.
Fremstår med større kanthak og reparationer. Slitage på blomsterdekoration.
Varia, 23. november 2017
Vurdering
Hammerslag