1337/815
Gudmund Lervad (f. Askov 1904, d. Vejen 1988)
Cirkulært bord af delvis poleret og lakeret træ. Original faktura fra 1934 samt arbejdstegning sign. Lervad medfølger. H. 64. Diam. 100.
Et foto af bordet dateret april 1934 medfølger.
Revner i træet. Ridser og mærker. Flere brændemærker.
Moderne kunst og design, 10. september 2013
Vurdering
Hammerslag