673/​361

Otto Bache (f. Roskilde 1839, d. København 1927)

Hundegården på Tranekær slot. To børn betragter to jagthunde. Sign. Otto Bache 1879. 83×112.

Udstillet: Foreningen for National Kunst 1964 nr. 35.Proveniens: ABR 103, 1959 nr. 10 afbildet side 47.

Udsøgte malerier, 29. februar 2000

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK