1705/103
Aage Sikker-Hansen (f. Grenaa 1897, d. København 1955)
Marie Krøyer med sin hund på Skagen Strand. Usigneret. Olie på lærred. 69×48.
Malet til en forestilling på Odense teater i 1920'erne.
Mindre krakeleringer samt afskalninger. Lærred bør strammes op.
Ældre malerier og møbler, 30. januar 2017
Vurdering
Hammerslag