Dansk maler, 19. årh.
Portræt af en lille pige med en buket blomster i hånden. Usigneret. På løstliggende etiket på bagsiden betegnet: “Hanne Berendt, f. Philipsen, 14. April 1846”. Olie på lærred. 26,5×21,5.
Lærred bør strammes lidt op. Krakeleringer og malerpletter. Behov for overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021