2044/512
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Bombardement”. Lysekrone med forkromet stel, fem lysarme med 2/1 skærme af opalglas. Stemplet 0252. Udført hos Louis Poulsen, 1999. Diam. 67. (2)
Fremstillet i 1999 i forbindelse med Louis Poulsens 125 års jubilæum.
Dette emne handles i fuldmoms
Almindelig brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag