2044/​512

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“Bombardement”. Lysekrone med forkromet stel, fem lysarme med 2/1 skærme af opalglas. Stemplet 0252. Udført hos Louis Poulsen, 1999. Diam. 67. (2)

Fremstillet i 1999 i forbindelse med Louis Poulsens 125 års jubilæum.

Dette emne handles i fuldmoms

Almindelig brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK