2044/​762

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Kinastol”. Et par armstole af kirsebærtræ, sæder betrukket med rødbrunt skind. Model PP 56. Udført hos PP Møbler, 1997. (2)

På Kunsthåndværkets Forårsudstilling i 1943 præsenterede Wegner den første version af Kinastolen. Den var inspireret af en gammel kinesisk stol, der står på Det Danske Kunstindustrimuseum. Siden da har Wegner lavet flere forskellige versioner.

PP 66 blev oprindeligt tegnet i 1945 til Fritz Hansen, hvor den kun var i produktion i nogle få år. PP Møbler begyndte at producere stolen i 1976. I 1991 blev PP 66's konstruktion forstærket, da man udskiftede stolens grundlæggende element - en næsten to meter lang rundstok i dambøjet træ - med en rundstok i stukket træ.

Prototypen til pp56 blev udviklet i samarbejde med PP Møbler, og sat i produktion i 1989. PP 56 adskiller sig fra sin forgænger, PP 66, ved at have fastgjort sæde og en anderledes sargopbygning.

Kilde: PP Møbler

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker, primært skomærker på ben.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
7.000 DKK