1950/640
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Et par bordlamper af lertøj modelleret i firesidet form. Dekoreret med grøn-, gul- og sortglaserede kvindemotiver på lysegrå base. Sign. Bjørn Wiinblad 80. Forsynet med skærme af hvid akryl beklædt med gult thaisilke. H. ekskl. fatning 25. H. inkl. skærm 63. (2)
Alders- og brugspatina. Ene lampe med afslag på front.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag
16 bud