921/​321

Fransk lysekrone af forgyldt bronze i stil med André Charles Boulle, med otte lysarme monteret til elektricitet, rigt støbt med satyrmasker og kvindebuster. 19. årh.s slutning. H. 91. Diam. 90.

Antikviteter – kunsthåndværk, møbler og tæpper, 11. juni 2024

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK