“Dagmar”. Middags- og kafferservice af porcelæn, Kgl. P., dekoreret i grønt og guld, bestående af 74 dele. (74)
Bestående af 12 dybe tallerkener nr. 9590, 12 middagstallerkener nr. 9586, 12 frokosttallerkener nr. 9589, 12 kagetallerkener nr. 9483, 10 par kaffekopper og en ekstra underkop nr. 9481, 5 par thekopper og en ekstra underkop nr. 9536, sukkerskål nr. 9479, flødekande nr. 9480, sauceskål nr. 9580 og 6 asietter nr. 2422.
Nogle underkopper og kopper med slitage på guld, øvrige dele med minimal slitage. Sukkerskål mangler låg.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019