Asger Jerrild (f. 1919, d. 2005)
Reklameplakat for Carlsberg, ca. 1950. Tryksign. Jerrild. Litografisk tryk i farver. Bladstørrelse 100×70. Uindrammet.
Denne plakat blev brugt bag på Carlsbergs hestevogne, plakatens øverste kant er buede.
Plakaten har en revne på 3 cm, samt lettere flosset kanter.
Kunst, antikviteter & design, 23. januar 2020