1831/​845

Ubekendt møbeldesign

Cirkulært bord og et par stole med stel af træ. Sæde, ryg og bordplade beklædt med patineret skind. H. 72,5. Diam. 70. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med skjolder, pletter og overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 31. juli 2018

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag