Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Lille cirkulært fad af lertøj, dekoreret med lys grå glasur og polykromt glaseret motiv af kvinde med blomster. Sign. Bjørn Wiinblad 78. Bagside med personlig hilsen fra Bjørn Wiinblad til Margit og Erik Brandt. H. ca. 1,5. Diam. 23,8.
Proveniens: Erik Brandt.
Almindelig brugsslitage. Kant med afslag.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
17 bud