Jerzy Kossak (f. 1866, d. Krakow 1955)
En soldat til hest ved vintertide. Sign. Jerzy Kossak 1936. Olie på træ. 39×30.
Ægtheden attesteret på polsk på bagsiden med stempel.
Behov for rensning. Minimale slidmærker langs rammekanter og minimale afskalninger langs venstre rammekant, mindre mærker samt tegnestifthuller og -mærker. Maleriet kan have behov for at blive monteret mere fast i rammen (det hviler for meget på bundkanten, således at der bliver lidt luft foroven).
Russisk tema, 6. december 2021
40 bud