Carl Halier (f. 1873, d. 1948)
Knud Andersen (f. 1892, d. 1966)
Cirkulær lågkrukke af stentøj modelleret med mønstre i relief og dekoreret med solfataraglasur Sign. monogram, 1938. Forsynet med låg af patineret og delvist forgyldt bronze. Sign. monogram KA. Kgl. P. H. inkl. låg 26,5.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 5. marts 2020