Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
“Ole og Lise”. To figurer af bemalet træ. Udført hos Kay Bojesen. Ej stemplede. H. 17. (2)
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer hos Kay Bojesen i begyndelsen af 1970'erne.
Litteratur: Lars Hedebo Olsen: “Kay Bojesen - Linjen skal smile”, ill. s. 108 og 123.
Få ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 14. januar 2020
14 bud