2044/​755

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Kina stolen”. Et par armstole af kirsebærtræ. Løs sædehynde betrukket med dybthæftet rødt skind. Model FH 4283. Formgivet 1944. Udført og mærket 1972, hos Fritz Hansen. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Hynder med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer. En hynde med defekter.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK

15.000 DKK