1951/46
Friedrich Carl Mayer (f. Tölz 1824, d. München 1903)
Kirkeinteriør med en træt kvinde, der har tabt salmebogen. Sign. F. C. Mayer. Olie på lærred. 28×23.
Behov for rensning. Mindre krakeleringer samt enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019
Vurdering
Hammerslag