2119/701
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“Soft pad”. Kontorstol med stel af stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds, krakeleringer og større defekter.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
31 bud