Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
To dybe bogreoler og skab af massiv Oregon pine, inkl. tre sokler af fyrretræ. Skab indvendigt med 12 store udtræksbakker og otte små udtræksbakker. Skab med messingforede samlingshuller. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H./B. 76. D. 36. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, skjolder og hak. Ujævn falmet. Slitage på lak. Nøgle medfølger ikke. Tørrevner.
Moderne kunst og design, 20. august 2024